Close
Health and Social Care at Jesmond Park Academy

Staff Contact List

 

Paul Anderson

Acting Principal

Paul Anderson

 

Clare Smith

Acting Principal

Claire Smith

 


Assistant Principals

Dave Merrifield

Director of Key Stage 4

Dave Merrifield

 

Nigel Holmes

Director of Student Progress

Nigel Holmes

 

Andy Costello - Head of Sixth Form

Director of Sixth Form

Andy Costello

 

Richard Faraday

Director of Teaching and Learning

Richard Faraday

 

Clare Walker

Director of Key Stage 3

Clare Walker

 

Chris Aitken

Director of Student Support

Chris Aitken

 

Amanda Straker

Director of Finance and Premises

Amanda Straker

 


Extended Leadership Team

Exams/Data Manager
Karen Dews

E-Learning Manager
Andrew Holburn
 


SENDCO

Claire Munro

Staff List

 

Senior Leadership Team  
Forename Surname Job Title 
Paul  Anderson Acting Principal
Claire  Smith Acting Principal
Chris Aitken Director of Student Support
Andrew  Costello Director of 6th Form
Richard  Faraday Director of Teaching and Learning
Nigel Holmes Director of Student Progress
Dave  Merrifield Director of KS4
Amanda Straker Business Manager
Leigh  Underhay Associate SLT/Teaching and Learning Lead for PE 
Clare Walker Director of KS3
     
Forename Surname Job Title 
Chris  Anderson 6th Form Tutor
Jayne Armstrong Teacher of Science
Samjhana Baral Support Assistant L2
Rachel  Barrett Teacher of Maths
Wallis Bath Teacher of Humanities
Hannah Blenkinsop 6th Form Tutor
Mel Booth Year 9 Manager
Jennifer Bradley Teacher of Science
Jon-Paul Bradley 2nd in Science
Paul Bradley HLTA
Sheila Brett Wellbeing/First Aider
Jodie Broadwell 6th form tutor
Charlotte Brown 2nd in History
Jonathan Brown Learning Resource Centre Mgr
Katherine  Budimir Teacher of MFL
Richard  Campbell Teacher of ICT
Nikki Chalder HLTA
Jonathan  Clark Teacher of English
Niamh Clark Associate Head of Year 11
Sarah Clark Year 8 Manager
Emma Clark  Teacher of MFL
Andrew Cleland Teacher of PE
Ally Clewlow Teacher of MFL
Alana  Cox Teacher of English
Michaela Crawley Teacher of History (mat over)
Susannah  Cruddas Teacher of Art
Sharon Cruddas Science Technician
Danielle Darbyshire Support Assistant L2
Jack Davenport Teacher of Geography
Daisy  Dawson Teacher of English
Hilary Dean Teacher of English (mat cover)
Louise  Delaney Deputy Director of 6th form
Lisa  Dixon Teacher of Sociology
Elspeth  Dowling Head of Year 11
Steven Dunn Senior Science Technician
Rachael Earle Wellbeing Manager
Chris  Easton Teaching and Learning Lead for Maths
Ashleigh Ellitson Head of Geography (job share)
Alison  Emami Head of RE
Stuart  Ferguson Teacher of Science (mat cover)
Julie  Fleming Teacher of Art
Alex  Fraser Teacher of Drama
Maria Fuentes Higueras Support Assistant L2
Rohini Gill Teacher of Science
Mo Gill Year 7 Manager
Ben  Glazzard Teacher of Technology
Veronica Gonzalez-Otero Associate Head of Year 11
Sally  Graham Teacher of English
Sarah Greenwood Support Assistant L2
Andrew Gregory PE Technician
Graeme Hall 2nd in MFL
Jon Hall Teaching and Learning Lead for English
Lauren Hamilton Teacher of Humanities
Peter Hardaker Counsellor
James Harrison 2nd in Maths
Diane Harvey Admin Assistant, Student Support
Diana Hayles Teacher of PE
Heather Hearons Year 10 Manager
Gail Henderson 2nd in English
Graham Henderson Year 11 Manager
Lyndsey Henderson Support Assistant L2
Catherine  Heslop Head of Health and Social Care
Marcus Heslop Cover Supervisor
Adam  Hodkinson Teaher of Art
Suzanne  Hood Teacher of MFL
Hayley  Hooker Temp Head of Year 9
Mark  Hubbard Head of History
Maria Hulbert Teacher of Technology
Adam  Hutchinson Teacher of ICT (mat cover)
Rosemary Hutchinson Behaviour Officer
Max Jackson Cover Supervisor
Fiona Jamieson Asst Learning Mgr
Karley Johnson 2nd in Science
Zara Jones Teacher of English
Sharon  Kennedy 2nd in Maths
Alison  Keyte Head of Social Sciences
Lee Lawson Teacher of Science
Jane Lee Teacher of ICT
Richard Longfield Science Technician
Sharon  Maral Teacher of Humanities (mat cover)
Alex  Marshall Teacher of ICT
Rebecca  Marshall Teacher of ICT
Chris  Mason Head of Year 10
Jackie  Maughan Teaching and Learning Lead for ICT
Nicole Mavin Cover Supervisor
Keni  Mayes Teacher of PE
Hayley  McArthur Teacher of Technology
Claire McGrath Teacher of PE
Sarah  McKenzie Teacher of Science
Steven McLaughlin Head of Year 8
David McMaster Senior Cover Supervisor
Alex  Meadows Teacher of Maths
Joanne Metcalfe Head of Citizenship
Claire  Money Teaching and Learning Lead for Science
Katherine  Moore Teaching and Learning Lead for Performing Arts
Luke Morgan Teacher of Iscience
Claire Munro Learning Manager SENDCO
Saiema  Naji Teacher of Maths
Lesley  Nicholson Support Asst Level 2
Nicola  Olive Teacher of Health and Social Care
Jill Paterson 2nd in PE
Christine Patterson Support Asst Level 2
Steven Phillips Teacher of Maths
Adam Pounder Support Asst Level 2
Michelle Prest Support Asst, Level 4
William Pryce Teacher of Maths
Marc Pugh Teacher of PE/Cover Supervisor
Gethin  Richards Teacher of Science
Karen Richardson Year 8 Manager
Edward Robinson Teacher of Maths
Julie  Robinson Head of Music
Melanie  Robinson Teacher of History
Debbie  Robinson Head of Food & Textiles
Beverly Robinson Cover Supervisor
Gemma Robson Teaching and Learning Lead for MFL
Sarah  Rodgers Teacher of ICT
Julie Routledge Senior 6th Form Tutor
Lindsay  Rule Teacher of Music
Louise  Sayers Head of Year 9
Tracey Scope Admin Assistant, Student Support
Holly  Scott Teacher of English
Joanne Sharpe Teacher of Maths
Rachel  Shires Teacher of Maths
Ryan Shortt Support Asst Level 2
Steve  Smith Teacher of Science/Professional Tutor
James Smith Head of Year 7
Simon Jay Smith Teacher of MFL
Clare  Soulsby Teacher of English
Kimberley Spence Teacher of English
Jenan Spires Teacher of Maths/Asst Learning Mgr EAL
Nicola  Stanger Teacher of English
Carol  Stephen Teaching and Learning Lead for Technology
Amanda Straker Business Manager
Jacqui Strong CEIAG Manager
Amy Sun Teacher of MFL
Elaine  Sutton Teacher of Science
Anna Szymczak Support Asst Level 2
Elizabeth  Tarpy Teacher of History
Spencer  Taylor 2nd in English
Judith Teasdale HLTA
Craig  Thirlwell Teacher of Science
Karen  Thomsett Teacher of English
Jonathan  Thornton 2nd in Maths  
Anne  Tovey Head of Busisness/Enterprise 
Katie  Tweddle 2nd in English
Alison  Walker Teacher of ICT
Stacey Wann Head of Geography (job share)
Rachael  Watson Teacher of History
Steve  White Teacher of Science
Jeffrey  Winship Technology Technician
Ian  Woodcock Teacher of ICT