Close
Health and Social Care at Jesmond Park Academy

Staff Contact List

Steve Campbell - Principal
Principal
Steve Campbell

Paul Anderson

Deputy Principal
Paul Anderson

 

Clare Smith

Deputy Principal
Claire Smith

 


Assistant Principals

Dave Merrifield

Director of Key Stage 4

Dave Merrifield

 

Nigel Holmes

Director of Student Progress

Nigel Holmes

 

Andy Costello - Head of Sixth Form

Director of Sixth Form

Andy Costello

 

Richard Faraday

Director of Teaching and Learning

Richard Faraday

 

Elspeth Dowling - Director KS3

Director of Key Stage 3

Elspeth Dowling

 

Chris Aitken

Director of Student Support

Chris Aitken

 


Extended Leadership Team

Exams/Data Manager
Karen Dews

E-Learning Manager
Andrew Holburn
 


SENDCO

Claire Munro - CMunro@jesmondparkacademy.org.uk


 

Heads of Year/Year Managers

Mr McLaughlin - Head of Year 7

  • Mr Stephenson - Year 7 Manager
  • Ms Henderson - Year 7 Manager

Mr Smith - Head of Year 8

  • Mrs Booth - Year 8 Manager

Miss Sayers - Head of Year 9

  • Mrs Clark - Year 9 Manager
  • Mrs Richardson - Year 9 Manager

Miss Clark - Head of Year 10

  • Mr Henderson - Year 10 Manager
  • Mr Hardaker - Year 10 Manager

Mr Mason - Head of Year 11

  • Mrs Hearons - Year 11 Manager

Sixth Form Tutors

Mrs Routledge - Senior Sixth Form

Mr Anderson

Mrs Broadwell

Miss Blenkinsop

Miss Jennings - Admin. Assistant Sixth Form 

Full Staff List

SURNAME

FIRST NAME

DEPARTMENT

Aitken

Chris

Director of Student Support

Anderson

Chris

Sixth Form Tutor

Anderson

Paul

Deputy Head Teacher

Armstrong

Jayne

Science

Baral

Samjhana

LSA

Barrett

Rachel

2nd in Maths

Bennett

Sharon

Admin Assistant Exams

Blenkinsop

Hannah

Sixth Form Tutor

Booth

Mel

Year Manager Y8

Bradley

Jennifer

Science

Bradley

Jon-Paul

Science - 2nd in Dept

Bradley

Paul

HLTA

Brett

Sheila

First Aid

Broadwell

Jodie

Sixth Form Tutor

Brown

Charlotte

2nd in History

Brown

Jonathan

Learning Resources
Centre Manager

Brown

Sandra

HIARC

Budimir

Katherine

Languages

Campbell

Richard

ICT

Campbell

Steve

Principal

Carroll

Therese

Maths

Chalder

Nicola

HLTA - Learning Support

Chirnside

Caroline

Deputy Office Manager

Clark

Emma

Languages

Clark

Jonathan

English

Clark

Niamh

Head of Year Y10
Geography

Clark

Sarah

Year  Manager Y9

Cleland

Andrew

PE

Clewlow

Ally

Languages

Coffell

Dawn

HR Admin Officer

Cohen

Jaime

HIARC

Coope

Paige

RE

Costello

Andrew

Director of Sixth Form

Cox

Alana

English

Cruddas

Sharon

Science Technician

Cruddas

Susannah

Technology

Davenport

Jack

Geography

Dawson

Daisy

English

Delaney

Louise

English/Deputy Director
Sixth Form

Dews

Karen

Examinations, Performance
Data & Compliance Manager

Dixon

Lisa

Sociology

Dockwray

Deborah

IT Support

Donnelly

Helen

Admin Assistant

Dougal

Helen

PA to Principal

Dowling

Elspeth

Head of KS3

Duckett

Chris

Director of Communication
Teaching & Learning

Dunn

Steven

Senior Science Technician

Earle

Rachael

Well-being Centre Manager

Elder

Stephen

Reprographics Assistant

Ellitson

Ashleigh

Head of Geography

Enticknap

Christopher

HLTA

Fairley

Karen

Reception

Faraday

Richard

Director of
Teaching & Learning

Farzanpour

Ali

Maths

Fleming

Julie

Technology

Fraser

Alex

Drama

Fuentes

Maria

Learning Support Assistant

Gill

Rohini

Science

Glazzard

Ben

Technology

Gonzalez Otero

Veronica

2nd in MFL

Graham

Sally

English

Gregory

Andrew

PE Technician

Grieves

Thomas

English

Hall

Graeme

Head of MFL

Hall

Jon

Head of English

Hardaker

Pete

Counsellor

Harrison

James

2nd in Maths

Harvey

Diane

Admin Assistant Attendance

Hastings

Marilu

Languages

Hayles

Diana

PE

Hearons

Heather

Year Manager Y11

Henderson

Gail

2nd in English

Henderson

Graham

Year Manager Y10

Henderson

Lyndsey

Year Manager of LAC & Y7

Heslop

Catherine

Head of Health & Social Care
& Child Care

Heslop

Marcus

Cover Supervisor

Hoddy

Victoria

HIARC

Hodkinson

Adam

Technology

Holburn

Andrew

E Learning Manager

Holmes

Nigel

Director of Student Progress

Hood

Susanne

Languages

Hooker

Hayley

Science

Hubbard

Mark

Head of History

Hulbert

Maria

Technology

Hutchinson

Rosie

Behaviour Officer

Jackson

Max

Cover Supervisor

Jennings

Lyndsey

Admin Assistant (Sixth Form)

Johnson

Karley

2nd in Science

Jones

Zara

English

Kain

Andy

IT Support

Kennedy

Sharon

2nd in Maths

Keyte

Alison

Head of Social Science
Psychology & Sociology

Knibbs

Judith

HIARC

Lambert

Cally

English

Lawson

Lee

Science

Lee

Jane

ICT

Lester

Courtney

Technology

Little

Sally

History

Longfield

Richard

Science Technician

Marshall

Alex

ICT

Marshall

Rebecca

ICT

Mason

Chris

Head of Year 11

Maughan

Jackie

Head of ICT

Mayes

Keni

PE

McArthur

Hayley

Technology

Mckenzie

Wendy

RE/Citizenship

McFall

Kerry

Technology

McGrath

Claire

Performing Arts

McKenna

Angela

HIARC

McKenzie

Sarah

Science

McLaughlin

Steven

Head of Year 7
Maths

McMaster

David

Senior Cover Supervisor

Merrifield

Dave

Director of KS3 & KS4

Metcalfe

Joanne

Head of RE, Citizenship & PD

Money

Claire

Head of Science

Moore

Kat

Head of Performing Arts

Morgan

Luke

Science

Munro

Claire

SENDCO

Naji

Saiema

Maths

Newton

Jessica

Geography

Nicholson

Elaine

Reception

Nicholson

Lesley

Sixth Form Student Support

Noor

Allison

VLE, MIS, Data Support

Olive

Nicola

Technology

Paterson

Jill

2nd in PE

Patterson

Christine

Learning Support Assistant

Phillips

Steven

Maths

Pounder

Adam

Learning Support Assistant

Prest

Michelle

Support Assistant Isolation

Pryce

Will

Maths

Pugh

Marc

Cover Supervisor

Purvis

Claire

Cover Supervisor

Reay-Mills

Virginia

Attendance Officer

Rennie

Caroline

HIARC

Richards

Gethin

Science (Physics)

Richardson

Bethanie

Admin Assistant

Richardson

Karen

Year Manager Y9

Robinson

Beverly

HLTA

Robinson

Debbie

Head of Food

Robinson

Edward

Maths

Robinson

Julie

Music

Robinson

Melanie

History

Rodgers

Sarah

ICT

Round

Carole

HIARC

Routledge

Julie

Senior Sixth Form Tutor

Rule

Lindsay

Music

Sayers

Louise

Head of Year 9 
ICT

Scope

Tracey

Student Services

Scott

Holly

English

Sharpe

Joanne

Maths

Shires

Rachel

Art - 2nd in Art

Shortt

Ryan

Learning Support Assistant

Simpson

Rita

HIARC

Smith

Claire

Deputy Head Teacher

Smith

James

Head of Year 8
Science

Smith

Jay

Languages

Smith

Steven

Science/Professional Tutor
NQT

Soulsby

Clare

English

Spence

Kimberley

English

Spires

Jenan

Maths/Asst Learning Mgr EAL

Stanger

Nicola

English

Stephen

Carol

Head of Technology

Stephenson

Laura

Cover Supervisor

Stephenson

Matthew

Year 7 Manager

Strong

Jacqui

CEIAG Manager

Sun

Amy

Languages

Sutton

Elaine

Science

Szymczak

Anna

Learning Support Assistant

Tarpy

Elizabeth

History

Taylor

Spencer

2nd in English

Telford

Emma

MIS Officer

Thirlwell

Craig

Science

Thomsett

Karen

English

Thornton

Jonathan

Acting Head of Maths

Tovey

Anne

ICT

Twaddle

James

Maths

Underhay

Leigh


Head of PE

Wakenshaw

Andy

Manual worker

Walker

Alison

ICT

Wann

Stacey

2nd in Geography

Watson

Liam

Admin Assistant

Watson

Rachael

History

Weddle

Nicola

HIARC

White

Steve

Science

Winship

Jeff

D & T Technician

Winstanley

Liam

Cover Supervisor

Woodcock

Ian

ICT